Dünyanın En Pahalı 6 Giyim Markası

15 Aralık 2021
Dünyanın En Pahalı 6 Giyim Markası

Dünya her gün büyüyor ve gelişiyor. Tabi bununla birlikte insan ihtiyaçları, istekleri de aynı oranda artıyor. İstekler ve ihtiyaçlar arttığında dünyaca ünlü markalarda bu istek ve ihtiyaçlara cevap vermek için kendini geliştiriyor ve pazar paylarını arttırıyorlar. İşte moda dünyasının ikonları ve dünyanın en pahalı moda markaları listelerinden 6 marka hikayesi:

Oscar de la Renta

Belki bir kısmımızın pekte bilmediği ya da duymadığı bir marka olan Oscar de la Renta listenin başını çekiyor. Markanın yoğunluk verdiği alan basic ürünlerden ziyade gelinlik ve gece elbiseleri. Hedef kitlesi oldukça lüks ve üst segment olan marka, konumunu korumak için oldukça önemli insanları giydiriyor. 1960’larda Amerikan Başkanı John F. Kennedy’yi giydirerek başlayan macerasında günümüze kadar özellikle Amerikan Başkanlarının eşlerini, ailelerini giydirerek konumunu koruyor. Oscar de la Renta ismini verdiği firmasındaki görevini, 84 yaşında kanser sebebiyle vefat edinceye kadar sürdürmüş. Dünyanın en lüks markaları listesine soktuğu şirketini yine dünyanın en lüks markaları arasında yer alırken hayata gözlerini yummuştur.

Dior

Christian Dior’un kurucusu olduğu marka dünyanın dünyanın en pahalı markaları arasında yer alıyor. 1945 yılında kurulan markanın ilginç bir motto ve bakış açısı var. Yeni trendleri eski ile birleştirmek. Marka kimliğini lüks üzerine kuran markanın en büyük etkinliği ise Kırmızı Halı kıyafetleri ile sağlanmış durumda. Konu sevgiliye pahalı hediye almak olunca akla gelen ilk markalardan biri Dior. Öyle ki en pahalı 10 Kırmızı Halı kıyafetleri listesinde 3 kıyafeti var. İşte Dior’un Kırmızı Halı’daki en pahalı kıyafetleri.

Dior listeye 8. Sıradan yer ve Charlize Theron’un taşıdığı muhteşem beyaz elbise ile girmiş bulunmakta. Oldukça iddialı olan bu elbisenin değeri ise 100.000 dolar. Ayrıca şu bilgiyi de verelim. Theron o gece üzerinde pırlanta kaplı ayakkabısıyla toplam 5 milyon dolar edecek bir giyimle katıldı. Böyle bakınca Dior’un elbisesi biraz ucuz bile kalmış gözüküyor.

Markamız Kırmızı Halı listesine 8’den 2’ye hızlı bir sıçrayış yapıyor. Listenin ikinci sırasında Nicole Kidman’ın muhteşem modelliğiyle süzülen yeşil bir elbise görüyoruz. İşlemeli ve yırtmaçlı bu tasarımın bedeli ise tam 2 milyon dolar.

Ve gelelim listenin birinci sırasına. Dior elbette listenin zirvesini kimseye kaptırmamış ve bu zamana kadar Kırmızı Halı’daki en pahalı elbiseyi de gözler önüne sermiş. Elbiseyi taşıyan isimse herkesin yakından bildiği, Açlık Oyunları filminin yıldızı Jennifer Lawrence. Bu açık pembe, kabarık elbisenin fiyatı tam 4 milyon dolar. Nazar değmiş olacak ki Lawrence ödülü almaya çıkarken merdivenlere takılmıştı.

Dior markasının 2019 yılında açıkladığı net gelir ise 53.67 milyar Euro. Ayrıca ListenFirst üzerinden yayınlanan kaynakta Dior, sosyal medya kullanımında moda markaları arasında 4. Sırada yer alıyor.

Dior

Louis Vuitton

Louis Vuitton hikaye olarak çıkış noktası oldukça farklı bir marka. 1800’lerin ortasında kadın kıyafetleri oldukça büyük ve yer kaplayan cinstendiler. Bunu fark eden Louis Vuitton, bu duruma çözüm olacak nitelikte çanta ve bavullar üreterek Londra’nın Oxford caddesindeki dükkanıyla moda hayatına başladı. Özellikle kadınların gözdesi bir marka haline gelmiş durumda.

Markamız için oldukça ilginç ve iddialı ürünlerle de gündem yaratma özelliğine sahip diyebiliriz. Öyle ki “çöpten bile çanta yaparız” mottosuyla çıktıkları yolda gerçekten de çöpten çanta yapıp satmışlar. Gerçekten çöplerden oluşan bu çantada pet şişe, sigara paketi gibi bir sürü gerçek çöp var. Ancak sizi aldatmasın. Çünkü bu çantanın fiyatı tam 150.000 dolar.

Şaşırdıysanız biraz bekleyin çünkü bundan daha ilginç bir ürünleri de var Louis Vuitton’un. O da oyuncak bir ayı. Aklınızdan oyuncak bir ayı ne kadar pahalı olabilir ki diye düşünebilirsiniz. Steiff Oyuncak Ayı ismini verdikleri bu ayının üstünde bir LV şapka, bavul ve mont var. Tatlı ayıcığımız Steiff açık arttırmaya çıkarılmış ve 2.1 milyon dolar teklifle Koreli iş kadını Jessie Kim tarafından satın alınmıştır.

Louis Vuitton’un 2020 yılında açıklanan geliri 14 milyar Euro idi. Marka 2021’de de dünyanın en pahalı moda markaları arasında konumunu koruyor. ListenFirst sosyal medya kullanımı listesinde Vuitton, 3 sırada.

Louis Vuitton Oyuncağı

Armani

Listemizdeki bir diğer markamız Armani. Armani’nin oldukça ilginç bir başlangıç ve başarı hikayesi var. İlgilenenlerin bildiği üzere kurucusu markaya kendi ismini veren Giorgio Armani. İtalyan bir tasarımcı olan Armani aslında bu sektöre hiçte tasarımcı olarak girmemiş.

Başlangıçta tıp alanında eğitim alan Armani, bunun kendine göre bir meslek olmadığını düşünmüş ve sırf fotoğraf sevdası için tıbbı bırakmış. Sonra da bir mağazada vitrinci olarak işe başlamış. Sıfırdan gelen bu genç adam 9 yıl bilinen bir marka olan Nino Cerruti’ye çalışmış ve artık başkasına para kazandırmak canına tak edince kendi işini kurmak için ayrılmış.

Tıp macerasını bırakıp Armani’yi kuran muhteşem zeka Giorgio, ticaret alanında da bunu kanıtlamış durumda. Şirketini hazır giyim ve moda sektöründe en çok ürün gamı ve alt marka sayısına sahip olan markalar arasına çoktan soktu bile. Hatta öyle ki Armani gelişen ürün gamıyla giyim dışında kozmetik, ev ürünleri ve gıda ürünleri de satıyor.

İşte Armani’nin markaları:

 

Giorgio Armani birçok alanda yaptığı satışların başarısını marka kimliği için de kullanıyor. Her markası için farklı galalar, influencerlar kullanmaktan çekinmeyen Armani dünyada 3000 üzerinde de mağaza barındırıyor. Lüks ve kaliteli ürünler sunan markamız, bu listede yer alanları dikkatlice izlemiş ve Kırmızı Halı’ya elbise dikmesi gerektiğini çok iyi gözlemlemiş. Öyle ki listenin 3. Sırasındaki elbise Armani Privé’a ait. 2007’de Cate Blanchett’i giydiren Armani, elbiseyi Swarovski taşlarla ve gümüşlerle donatmış. Elbisenin bedeli ise 200.000 dolar.

 

Armani şuan 5.2 milyar dolarlık marka değeriyle listemizde olmayı hak ediyor. Dünya lideri markalardan biri olan Armani’nin ürünlerine göz atmak için buraya tıklayabilirisiniz.

Emporio Armani

Versace

Yine bir İtalyan klasiği Versace listemizde. Versace’nin hikayesi de tıpkı Armani gibi çıraklıktan ve eskiden geliyor. O her ne kadar tıbbı bırakmış olmasa da Gianni Versace’de moda aşkı için mimarlık eğitimini bir kenara koymuş. Çizime olan ilgi ve merakı da onu dünyanın en önemli moda markaları arasına sokmuş.

Başlarda sadece çizimle ilgilenirken moda alanındaki yetenek avcıları onu gözüne kestirmiş ve Complice markası için deri süet tasarımcısı olarak işe alınmış. Sonrasında ise kendi ismini verdiği Gianni Versace markasını hayata geçirmiş. Versace markasının bugün bu blogda isminin geçiyor olmasının en büyük sebebi ise giydirdiği isimler. Çünkü marka değerini celebritylere borçlu.

İşte Versace’nin reklamlarında kullandığı ve özel olarak giydirdiği ünlüler ve Showlardan birkaç tanesi:

 • Michael Jackson,
 • Elton John,
 • Prenses Diana,
 • Prenses Caroline,
 • Eric Clapton,
 • Madonna,
 • Bon Jovi,
 • Tupac,
 • Tina Turner,
 • George Michael,
 • Showgirls,
 • Yargıç Dredd,

As Long as It’s Love ve Miami Vice ve daha nicesi Gianni Versace’nin listesinde bulunuyor.

Bu ünlü ve önemli modacımızın maalesef kötü bir ünü de var. Miami’deki evinden yürüyüşe çıktığı bir zamanda bir seri katil tarafından vurularak öldürülmüştü. Onun vefatından sonra ise markanın başına kardeşi Donatella Versace geçti ve markayı bugünlere taşıdı.

Kurucusu ve en büyük tasarımcısı Gianni’nin ölümü ile de hazır giyim alanına ağırlığını veren Versace’nin, şuan Türkiye’de sattığı en pahalı ürünü ise 45.000 TL değerindeki bir deri ceket.

Markanın 2013’teki Blackstone ortaklığı sonrası açıklanan piyasa değeri tam olarak 1.37 milyar dolar idi. Versace ürünleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Versace Celebrities

Calvin Klein

Dünyanın en büyük hazır giyim markalarından biri olan Calvin Klein’ın hikayesi de oldukça acayip diyebiliriz. Zaten listemizde yer alan her markanın farklı bir hikayesi var. Calvin Klein’ın başarı hikayesinin ardında ise biraz şans, en önemlisi ise asilik ve moda dünyasında “Bunu yapamazsın.” denilen şeyleri yapması var. İşte modanın asi çocuğu Calvin Klein’i dünyanın en pahalı markaları arasına sokan etkenler:

Calvin Klein diğer modacılar gibi bir şeyleri bırakıp değil direkt olarak çocukluğundan beri modayı takip eden, sokakta arkadaşlarıyla oynamak yerine annesinin peşinden alışverişe markete giden bir çocuk. Modaya olan bu ilgisi de genç yaşlarda onu bırakmamış ve Newyork’taki Fashion of Technology’den mezun olmuş. Başlarda sadece haftalık 75 dolara çizim yaparak geçinen genç Calvin zamanla 2000 dolar biriktirmiş ve bir arkadaşının ortak olduğu 12 bin dolarlık sermaye ile Calvin Klein markasını hayata geçirmiş.

Gelelim Calvin’in şanslı kısmına. Kendi tasarımlarını satan Klein başlarda normal bir dükkan ve işletmeciymiş. O sırada aslında kendisine gelmeyen, yanlışlıkla dükkanına giren bir müşteri ceketlere bayılıp 55.000 dolarlık bir alışveriş yapmış. Bu olay duyulduğunda ise Calvin’in güzel bir reklamı olmuş.

İlk olarak yaptığı tasarımlar, seksist kampanyalar feministlerin tepkisini çekmiş. Oldukça tepki gören Klein ise asla bunlara aldırmadı ve ününe ün katmış oldu. Devamında ise kimsenin alışık olmadığı bir şekilde yarı çıplak erkek mankenler kullanmış ve daha da tepki görmüş. Ama Calvin tepkilere rağmen insanların satın alacağını biliyordu. İç çamaşırı üzerine yaptığı bu çalışmalar her gün tepki görüyordu, ama Klein stoklarının hepsini çok kısa zamanda tüketmişti bile. Aynı olay denimde de gerçekleşti. Calvin aynı sene bir haftada 200 bin pantolon satarak dünya rekoru kırmıştı.

Klein, 1995 yılında daha büyük bir krize sebep olmuş. Öyle ki olay FBI’a kadar gitmiş. Sansasyon ise reklamlarında 15 yaşında çocukları biraz kendi dilinde yorumlaması. Tepkiler o kadar çoğalmış ki, görseller yüzünden mahkemeye verilmiş. Uzun süren mahkeme sonrasında FBI da olaya dahil olmuş. Fakat mahkemenin Calvin’e hak vermesiyle aklanan Calvin marka değerini neredeyse iki katına çıkartmış. Daima aykırı, toplumun bastırdığı duygulara yer veren Calvin bugün dünyanın en pahalı ve bilinir hazır giyim şirketleri arasında. Calvin Klein markası ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kalite ve Marka Asla Yanıltmaz

Her markanın bir hikayesi var. Dünyanın en pahalı ve kaliteli markalarından sadece altısının hikayesi bu şekilde. Şüphesiz ki bir markanın büyük yerlere gelip, geniş kitlelere ulaşabilmesi için mutlaka çok çalışmak, ne olursa olsun inandığını yapmak, gerekirse bazı şeylerden de vazgeçmek gerekiyor. Ne olursa olsun, bu büyük lider markaların hayatımızdan uzun yıllar çıkmayacağı ve kanaat önderi olacağı kesin gibi gözüküyor.

Dünyaca ünlü ve lüks markaların yer aldığı Exxeselection'da bu markalara Yeni Yıl fırsatları ile sahip olabilirsiniz.

Onların oluşturduğu bu vizyon ve güven bağı doğrultusunda kalitelerini ve ürünlerini daima tercih etmek en mantıklısı gibi duruyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.