Ünlü Moda Markalarının Gerçek Okunuşları

17 Şubat 2022
Ünlü Moda Markalarının Gerçek Okunuşları

Moda markaları geçmişten günümüze hayatımızda olan ve her geçen gün içlerine yenilerinin eklendiği bir sektör. Dünyaca ünlü markalar ise hem kalite hem bilinirlik anlamında tercih edilirken ilk sıralarda yer alıyor. Bu birbirinden farklı ülkelere mensup çeşitli markaların okunuşları da elbette farklılaşabiliyor. İşte tüm dünyada bilinen o dev markaların gerçek telaffuzları neymiş bir pekiştirelim.

 Tüm markaların fırsatlı ürünleri için Yeni Yıl sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Les Benjamins: Le-Ben-Ja-Men

Bilmeyenler için uyaralım. Bir İspanyol havası olan bu marka aslında Türk markası. Sahibi ise Bünyamin Aydın. Kendisine Almanya’da “Benjamin” dedikleri için bu ismi koymuş. Hepinizin bildiği üzere rahat kombinler ve farklı tasarımlarla gündemde bir marka Les Benjamins

Louis Vuitton: Lu-ii  vi-ton

Dünyaca ünlü çanta ve bavul tasarımcısı bu markanın ilk kurulduğu yer Paris, Fransa. Kendine has okunuşu “Luii Viton” ile de oldukça havalı diyebiliriz.

Versace: Ver-sa-çe

Antik Medusa’nın benzersiz markası Versace, herkesin bildiği üzere modanın kalbi Milano’da yaratılmış. Yaratıcısı ise herkesin tanıdığı Gianni Versace. Direkt yazıldığı gibi okunduğu düşünülse de asıl okunuşu Versaçe. Versace ürünler için: Versace.

Versace Jeans Couture : Versaçe cins kotuğr

Yine bir Versace klasiği olan Versace’nin alt markası Versace Jeans Couture. Farklı tasarımlarda günlük giyim sevenlerin en gözde adresi diyebiliriz.

Love Moschino : Lov Moskino

Yine bir İtalyan markası olan Moschino’nun (Moskino) alt markası Love Moschino. Dünyaca ünlü bu marka özellikle çanta bot ve ayakkabı alanında kendini kanıtlamış bir marka!

Hermès: ehr-Mez

Fransız menşeili ünlü çanta markası Hermes okunurken başındaki H harfini yutup bir Fransız vurgusuyla söylenmeyi gerektiriyor.

Givenchy: ji-van-şi

Giyim, aksesuar, parfüm ve kozmetik ağırlıklı Fransız markanın da yine okunuşu kendine özel. İlk kez duyanların yazıldığına yakın okuduğu bu eşsiz markanın okunuşu Jivanşi.

Calvin Klein - Kelvin Kılayn 

1968 yılında kurulan ve kurucusunun kendi adını verdiği, yediden yetmişe herkesin bildiği ünlü marka Calvin Klein. ABD kuruluşlu markanın özellikle soy ad kısmı hep karıştırılıyor. Ancak okunuşu şüphesiz ki Kelvin Kılayn.

Giorgio Armani - Corcio Armani

Dünyanın en ünlü markalarından biri olan Armani’yi tanımayan yoktur. Birçok kesim okunuşu doğru bilse de teyit etmekte fayda var. Cirgio değil Corcio Armani.

Alexander Mcqueen – aleksandır mek kuiğn

Ünlü modacı Alexander Mcqueen’in ismini verdiği meşhur marka, telaffuzu kolay ancak biraz karıştırılabilen bir marka. Özellikle ayakkabı ve t-shirt alanında müthiş tasarımları olan markanın gerçek okunuşu bilinmediğinde felakete yol açabilir.

Guess – ges

Genelde yazıldığı gibi okunma hatasına düşülen ünlü markalardan biri Guess. İtalya kökenli Amerikan moda şirketi olan Guess daha kısa ve aradaki bazı harflerin yutulduğu bir telaffuza sahip.

Hugo Boss – Hügo Bos

Oldukça köklü Alman moda markası Boss’un soy isim kısmı aynen okunsa da, isim kısmında da aynı hataya düşülüyor. Ancak Hugo “Hügo” şeklinde telaffuz ediliyor.

Pierre Balmain: Piyer Bal-men

Ünlü Fransız moda evi olan Balmain, 2011 yılında Pierre Balmain markası günlük giyimlerinizin bir numarası olabilir. Balmain kısmının yanlış telaffuz edilebildiği bir isim olan marka aslında Balmen şeklinde okunuyor.

Jacob Cohen – Ceykıp kohın

Harika bir pantolon koleksiyonu arayanlara mükemmel seçenekler sunan Jacob Cohen, pek karıştırılmasa da ihtimale açık markalardan. Yazıldığı gibi okunma hatası yaşanan markanın isim kısmının biraz daha aksanlı okunması gerekiyor.

Dsquared2 – Dis guerd tu

İsmi en çok karıştırılan markalardan biri kesinlikle Dsquared2. Bilinmediğinde ortaya çok yaratıcı kelimeler çıkabiliyor. Kanada menşeili marka İtalyan ve İngiliz stilini yansıtan markanın asıl okunuşu Dis guerd tu.

Canadian Peak – Kınedıyın piğk

Soğuk mevsimlerin bir numaralı koruyucularından Canadian Peak okunuşta bazen sorun yaşanılan markalardan. Özellikle Canadian kısmında telaffuz sorunları olabilen markanın okunuşu biraz daha Kanada aksanında. Ayrıca ünlü Kanada markasının ürünlerine Black Friday fırsatları ile göz atabilirsiniz.

Nike: Nay-Ki 

Herkesin yıllardır tartıştığı o meşhur marka. Nike nasıl okunuyor? Aslında telaffuzu Nay-Ki şeklinde. Fakat ülkemizdeki okunuşu da yanlış sayılmaz.

Bonus Telaffuz

Moda markaları ilgi çekici olsa da listeye bir iki tane de başka sektörlerden ünlü markalar ekleyelim dedik.

Yves Rocher: İv-Roşe

Ünlü Fransız kişisel bakım markası Yves Rocher, ismi en az doğru söylenen markalar arasında. Halbuki yazıldığından çok daha sade basit bir okunuşu var.

Schwarzkopf: Şı-varz-kof 

Dünyaca ünlü kişisel bakım ve kozmetik markası Schwarzkopf, ilk okunduğunda puzzle gibi  gözükse de aslında basit bir telaffuza sahip.

Škoda: Şı-Ko-Da.

Açıkçası bu listeyi hazırlarken en şaşırdığımız isim bu oldu denilebilir. Yıllardır düz Skoda diye okuduğumuz ünlü araba markasının okunuşu Şı-Ko-Da.

 

Citroën: Sit-ho-eğn

Ünlü Fransız araç markası Citroën tam bir Fransız telaffuzuna sahip. Hafif boğazdan okunan markanın okunuşu Sit-ho-eğn

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.