Black FridayTeknoloji hızlı bir şekilde gelişiyor. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak insanların alışveriş anlayışı da değişti. Bireyler günümüzde internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Ancak internet üzerinden alışveriş yapmak isteyen kişiler satın alacağı ürünü indirimli fiyattan satın almak ister.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli alışveriş günlerinden birisi olarak nitelendirilen Black Friday tüm dünyaya yayılmayı başarabilmiştir. Özel alışveriş fırsatları ve büyük indirimlerle dolu bu gün sayesinde bireyler kendisine en uygun olan ürünü avantajlı fiyattan satın alabiliyor.

Black Friday indirimleri sayesinde beğenilen ürün normal fiyatından çok daha düşük fiyatlara satın alınabilir. Bu sayede alışveriş yapmak isteyen kişiler bütçesini yormamış oluyor.

Kara Cuma indirimleri yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşmez. Bu indirimler ülkemiz başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde uygulanır. Bu da alışveriş çılgınlığının daha da artmasını sağlar.

Yılın en büyük indirim dönemi olarak nitelendirilen Black Friday döneminde ürünler maliyet fiyatına satılır. Maliyet fiyatı olduğu için satın alınacak ürün oldukça düşük fiyatlardan satın alınmış olur. Black Friday indirimleri olmasa maliyet fiyatlarını görmek için uzun süre beklemek gerekecekti.

Black Friday ülkemizde de pek çok birey tarafından takip ediliyor. Ülkemizde Kara Cuma ya da Muhteşem Cuma olarak bilinen bu dönem ile beraber %90’a varan indirimler çok daha rahat bir şekilde görüntülenebiliyor. Bu da alışveriş yapmayı zevkli hale getirir.

Black Friday Nedir?

Black Friday indirim günlerinin yaklaşmasıyla beraber Black Friday’ın ne olduğu ve nasıl ortaya çıktığı pek çok birey tarafından araştırılıyor. Black Friday’ın kökeni oldukça eskiye dayanır. Yapılan arşiv araştırmalarına bağlı olarak bu kelimenin ilk defa 1950 ve 1960’lı yıllarda kullanıldığı düşünülüyor. History.com verilerine göre 1960’lı yıllarda işletmeler başlayan ekonomik krizden etkilenmemek için farklı yöntemler aramaya başladı. Bu yöntemler neticesinde Black Friday terimi kullanılarak maliyetine ürün satışı başladı. Artan satış rakamlarına bağlı olarak Black Friday günümüze kadar kalıcı gelmeyi başarabilmiştir.

Esasında Black Friday; yılın belli bir gününde her sektörden ürünlerde ciddi indirimlerin yapıldığı bir alışveriş günüdür.

Konuyla ilgili farklı senaryolar vardır. Bunlardan bir tanesi de 24 Eylül 1869 tarihinde iki yatırımcı olan Jay Gould ve Jim Fisk’in bu terimi kullandığına dair senaryodur. Bu iki yatırımcı Black Friday terimini kullanarak altın fiyatlarını ciddi oranda artırıp borsanın %20’lik çöküşüne ve diş ticaretin durmasına neden oldu.

Diğer bir senaryo ise özel günlerde yapılan indirimler ABD’nin Philadelphia kentinde hayatı felç etti. Mağazaya gelen turistler ve yerel halk birbirine girdi. Oluşan bu kargaşaya bağlı olarak kentteki polis memurları telsizlerinde Black Friday terimini kullanmaya başladı.

Bu kapsamlı indirimler markaların daha fazla müşteriye ulaşması için yapılır. Bu indirim günleri sayesinde markalar potansiyel müşterilerini gerçek müşteri haline getirebiliyor. Bunun yanında tüketicilerin muhteşem indirim fırsatı görmesi için de Black Friday’den yardım alınabiliyor.

Black Friday Ne Zaman Başlıyor ve Bitiyor?

Black Friday indirimlerinin popüler hale gelmesiyle beraber pek çok tüketici Black Friday’in yılın her dönemi olup olmadığını merak ediyor. Ancak Black Friday yılın her dönemi yapılmaz. Bu indirim günlerinin belli dönemlerde var olduğunu unutmamak gerekir. Bu dönemlerin kaçırılmasıyla indirimden yararlanılamaz. Bundan dolayı Black Friday dönemini iyi öğrenmek önemlidir.

Black Friday her yıl kasım ayının dördüncü perşembe gecesi başlar. Bu gün, Amerika’da şükran günü olarak kutlanır. 2022 yılında Black Friday, 25 Kasım 2022’ tarihindedir.

En çok sorulan sorulardan biri de şudur. Black Friday indirimleri ne kadar sürer? Normalde geceden başlayan Black Friday indirimleri ertesi gece tamamlanır. Yani Black Friday indirimleri 1 gün geçerlidir. Ancak ülkemizdeki Exxeselection gibi markalar bu indirimleri müşterileri için bir haftaya kadar yayabiliyor. Bu sayede Efsane Kara Cuma’dan yararlanmak isteyenlerin sayısı gözle görülür biçimde artıyor.

Efsane Cuma indirim günlerinde avantajlı işlem yapabilmek için seçimin son ana bırakılmaması önemlidir. Tüketiciler beğendiği ve satın almak istediği ürünü daha önceden araştırırsa en iyi ve en avantajlı fiyatı bulacaktır. Bunun yanında Black Friday indirim günlerinden yararlanmak için bir bütçe belirlenmelidir. Belirlenen bu bütçe sayesinde tüketiciler dilediği ürünü sorgulamadan satın alabilir.

Markaların e posta haber bültenlerine kaydolmak da Black Friday indirim günlerinde avantajlı işlem yapmayı sağlayabiliyor. Tüketiciler mail hesabına gelen içerikler sayesinde hangi üründe ne kadar indirim olmuş net bir şekilde görebiliyor.

Exxeselection Black Friday ı̇ndirimleri 2022

Exxeselection son dönemin en popüler online alışveriş mağazalarından birisi haline gelmiştir. Popüler online alışveriş mağazalarından biri olmasında Efsane Cuma’nın önemli bir yeri vardır. Mağaza, Efsane Cuma kapsamında birçok farklı üründe indirim yapıyor. Yapılan bu indirimler tüketiciye doğru bir şekilde yansıtıldığı için pek çok kişi Exxeselection üzerinden alışveriş yapmayı tercih eder.

İndirimler %60, %70 hatta %90’lara çıkabiliyor. İndirim oranı bu kadar yüksek olduğu için tüketiciler Efsane Cuma günlerini kaçırmamalıdır. Efsane Cuma indirim günlerini kaçıran kişiler aynı satış tutarlarını görebilmek için bir yıl beklemek zorunda kalabiliyor.

Exxeselection, alınan ürünlere ek olarak ücretsiz kargo seçeneği sunar. Hem Black Friday indirimleri hem de ücretsiz kargo seçeneği sayesinde tüketiciler bütçelerini korumuş olur.

Exxeselection bünyesinde yapılan Efsane Cuma indirimlerinden haberdar olmak isteyenler e posta bildirimine izin veriyor. Bu izin sayesinde erkek, kadın ya da çocuk bölümü fark etmeksizin indirime giren her türlü ürün detaylı olarak öğrenilebiliyor. Bu da Exxeselection üzerinden alışveriş yapmak için önemli bir neden olarak nitelendiriliyor.

Bazı kişiler Exxeselection üzerindeki Black Friday indirimlerinin gerçek olup olmadığını sorguluyor. Exxeselection üzerindeki Black Friday indirimleri tamamen gerçektir. Tüketiciler bu dönemden önce siteye girip fiyatlara bakarsa indirim tutarlarının ne kadar yüksek olduğuna şahit olabilecektir.

Hangi Markalarda Black Friday ı̇ndirimleri Uygulanacak?

Black Friday tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Tüketiciler Efsane Cuma olarak bilinen bu dönemde alışveriş yapmak için yoğun enerji sarf etmektedir. Ancak bazı kişiler Black Friday indirimlerinin yalnızca belli başlı kategorilerde gerçekleştiğini düşünüyor. Bu doğru bir yargı değildir. Kozmetikten giyime, giyimden teknolojiye birçok farklı üründe Efsane Cuma indirimi uygulanır.

Efsane Kara Cuma indirimlerinden dileyen herkes yararlanabilir. Efsane Cuma indirimlerinin belirli bir gruba ait olduğu düşünülemez. Gerek mobil,app, gerekse PC üzerinden Exxeselection markasını tercih eden kişiler dilediği saatte indirimlerden yararlanabilir. Efsane Cuma kapsamında satın alınan ürün kısa süre içerisinde mağaza tarafından kargoya verilir.

Black Friday indiriminin uygulanacağı markalar:

 • Hugo
 • Boss
 • Emporio Armani
 • Class Cavalli
 • Herno
 • Guess
 • Calvin Klein
 • Lacoste
 • Lamborghini
 • Vans
 • Valentino
 • Versace
 • Philipp Plein
 • Norway Geographical
 • Canadian Peak
 • EA7
 • Armani Exchange
 • Les Benjamins
 • Kenzo
 • Michael Kors
 • Karl Lagerfeld

Black Friday kapsamında indirim yapan markaların büyük bir çoğunluğu Exxeselection mağazasında yer alır. Bu da bireylerin Exxeselection mağazasını tercih etmesini direkt olarak etkiler. Mağazadaki indirimleri görüntülemek isteyen kişiler Exxeselection resmi internet sitesini ziyaret ederek dilediği kategorideki indirimleri görüntüleyebiliyor.

Efsane Cuma indirimleri tüketicilerin beklentisi göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir. Tüketiciler en az %50 oranında bir indirim tutarı istediği için Efsane Cuma indirimleri de %50 oranından başlar.

Hangi Kategorilerde Black Friday ı̇ndirimleri Uygulanacak?

Black Friday indirim döneminin yaklaşmasıyla beraber gerçekten büyük bir indirim oluyor mu? Ya da bu indirimlere yetişebilir miyim gibi sorular sorulmaya başlandı. Ancak böyle düşünmek oldukça yersizdir. Çünkü kategori ayrımı yapılmaksızın her türlü üründe Efsane Cuma indirimi uygulanır. Bu da tüketiciler için gelişmiş bir alışveriş deneyiminin önünü açar.

İndirimler kış başlangıcına denk geldiği için tüketicilerin büyük bir çoğunluğu kışlık ihtiyaçlarını gidermek için alışveriş yapıyor. Bu indirim sayesinde pahalı diye alınmayan kışlık ürünler yarı fiyatına satın alınabiliyor. Bu avantajından dolayı pek çok kişi Black Friday indirimlerini iple çekiyor. Normalde alınamayan ya da bütçe ayrılamayan ürünler Muhteşem Cuma indirimleri ile beraber kolayca satın alınabiliyor.

Black Friday indiriminin uygulandığı kategorilerden bazıları şunlardır:

 • Erkek Mont
 • Kadın Çizme
 • Erkek Bot
 • Sırt Çantası Modelleri
 • Kadın Çanta
 • Erkek Ayakkabı
 • Erkek Pantolon
 • Kadın Pantolon
 • Erkek Sweratshirt
 • Kadın Tişört
 • Kız Çocuk Pantolon
 • Erkek Çocuk Ayakkabı
 • Kız Çocuk Eşofman Takımı

Black Friday kapsamında yapılan indirimlerin standart olması beklenemez. Ancak genel olarak bakıldığında indirim oranları %50’nin altına düşmez. %50 oldukça iyi bir indirim oranıdır. Ancak bu oran hem markalar için hem de tüketiciler için yeterli değildir. Markalar kendisini ve satış politikasını daha da zorlayarak %50’lik indirim oranını %90’lara kadar çekebiliyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.