En Centilmen Spor: Golf

08 Şubat 2022
En Centilmen Spor: Golf

Hakkında pek az bilgi sahibi olunan sporlardan biridir golf. Oldukça soylu, centilmenliğin ön planda olduğu, sportif ve kardiyolojik anlamda da inanılmaz faydalı ve etkili bir spor. Birçok kişiye ilginç ya da sıkıcı gelebilir ancak golf içine girildiğinde asla bırakılamayan hatta tüm vaktinizi vermek isteyeceğiniz harika bir spor. Gelin bu az bilinen soylu spor hakkında biraz daha bilgi edinelim.

Genel tanımını yapacak olursak golf; 70 hektarlık bir çim sahada beşeri ve doğal engellerin bulunduğu, 18 delikten oluşan ve bu deliklere verilen vuruş hakları doğrultusunda en kısa atış sayısında sokulmaya çalışılan konsantrasyon odaklı bir spordur.

 Golf

Golf Nereden Gelir?

Golfun tarihi ile ilgili birçok söylenti ve kaynak mevcut. Tam olarak nereden geldiği bilinmese de oldukça eski tarihlere dayanan bir spor olduğunun kesinliği var.

İlk olarak Çin’de 12.yy da çıktığı iddia ediliyor. Temelinin ise Chuiwan isimli bir oyun olduğu söylentisi mevcut. Chuiwan değneklerle topa vurarak yürüdüğünüz eğlenceli bir oyun. Zamanla evrilerek, ticaretin de gelişmesiyle bu sporun Avrupalı tüccarlar tarafından oynandığı ve dünyaya yayıldığına inanılmakta.

Bir diğer söylenti Romalıların Sezar döneminde fethettikleri ülkelerde paganica isimli bir oyun oynamaları. Bu da özel tüy dolu sopalarla oynanan golfe benzeyen bir oyunmuş. Bu ilginç oyun 15.yy kitap resimlemelerinde Hollanda, Belçika ve Fransa’da da görülmüş.

Son rivayet ise İskoç denizcilerine dayanıyor. Denizciler karaya ayak bastıklarında buldukları taş ve sopalara vurarak yürürlermiş. Bu olay bir oyun haline gelince İngiliz aristokratların dikkatini çekmiş ve kendi çim sahalarında hedefteki deliğe topları ilk sokan kazanır oyununa dönmüş.

 Golf Nereden Gelir

Dünya’da Golf

Golf, dünya genelinde daha çok Avrupa’da oynanan bir spor. Avrupa dışında ABD en çok oynanan ülke olarak yer alıyor. Golf Türkiye’de ise 1895 yılından bu yana belli bir kesim tarafından oynanan bir spor.

 Dünyada Golf

Golf Nasıl Oynanır?

Golf; 2-3 ya da 4 kişilik gruplar halinde oynanan bir oyundur. Eğer yeni başladıysanız akademi sahası adı verilen 9 delikli alanda oynarsınız. Burada uzun ve kısa atışlar deneyerek oldukça deneyim kazanabilirsiniz. Fakat müsabakalar ve turnuvalarda golf 18 delikten oluşur. Ancak deliklere istediğiniz kadar atış yapamazsınız. 18 delikten 4’üne 3’er vuruşta, 10 deliğe 4’er vuruşta ve kalan 4 deliği 5 vuruşta tamamlamalısınız. Toplam topa vuruş hakkınız ortalama 72 vuruş olarak kayıtlara geçer. Ne kadar az vuruşta hedefe topu gönderirseniz o kadar fazla puan alırsınız.

Oldukça basit gözüken golfun püf noktaları ve detayları da var. Örneğin en fazla 14 sopa ile oynayabiliyorsunuz. Her sopa ağırlık, uzunluk, sertlik ve esneklik olarak kategorilere ayrılıyor. Uzun yapacağınız atışta kullanacağınız sopa ile kısa atışlarda tercih etmeniz gereken sopayı iyi belirlemelisiniz.

Centilmenlik İlkeleri

Golf tıpkı bilardo gibi centilmenliğe ve fairplaye inanılmaz önem veren bir spor. Hatta saygı oyunun en büyük kuralı. Oyun saygı kuralları oyuncuya ve sahaya olmak üzere ikiye ayrılıyor. İşte golfun centilmenlik kuralları:

Oyuncuya Saygı

-Sporcu vuruş hazırlığına başladıktan sonra (sopayı eline aldığı andan itibaren) vuruşu bitene kadar hareket etmeyiniz, konuşmayınız.

- Oyuncu vuruşunu yapacağı sırada arkasında ya da onu rahatsız edecek kadar yakın durmayınız. En doğru bekleme yeri karşısında ya da uzağında durmaktır. Sopanın gerisinde birinin olduğunu hissetmek oyuncuyu tedirgin edebilir.

- Green'de, pata hattında (deliğin bulunduğu ince çimli yuvarlak bölge) durmayınız. Pata yaparken sporcuya yaklaşılmamalıdır. Oyuncu pata yaparken green dışında sıranızı konuşmadan bekleyiniz.

Sahaya Saygı

-Vuruş sırasında sahaya verdiğiniz hasarları tamir ediniz.

-Çim kapaklarını yerine koyunuz. Green'deki top izlerinizi siliniz.

-Kum engelinde iz bıraktıysanız düzeltip ayrılınız.

Golfun Hayatınıza Olan Yararı

Golf yoğun atletik bir spor olmasa da psikolojik ve fiziksel olarak yararları olan harika bir spordur. Açık ve ormanlık alanda temiz hava, bol oksijen içeren golf sahaları bir meditasyon gibi insan vücudunu dinlendirir. Golfun size olan faydaları:

-Saha alanındaki yürüyüş ve temiz hava ile harika bir kardiyo kazanırsınız.

-Uzun atışlar sayesinde kol kaslarınızı geliştirebilir ve esnekliğinizi arttırabilirsiniz.

-Oyunda yapacağınız strateji ve hesaplar zihninizin daha sağlıklı düşünmesine olanak sağlar.

-Uyku düzeniniz oluşur.

-Konsantrasyonunuzu arttırır, hem özel hem iş hayatında daha doğru kararlar almanızı sağlar.

-Atış araları oldukça uzun olduğundan yeni insanlarla tanışabilir ve sosyal çevrenizi geliştirebilirsiniz. (Golf kulüplerinde edinilen çevre genellikle iş dünyasında işinize yarayacak mükemmel bir çevredir.)

-Temelinde saygı ve fairplay olduğu için ufak yaşta başlanırsa terbiyeli ve saygılı bireyler yetişmesine yardımcı olur. Kişinin kendisine de daha fazla hoşgörü ve geniş dünya görüşü ekler.

Mini Golf

Golf maalesef her şehirde bulunabilen bir spor değil. Ancak sporun Türkiye’de gelişmesi ile birlikte talep artınca eğlence merkezleri mini golf hizmeti sunmaya başladı. Mini golfu neredeyse her şehirde bulabilirsiniz. Mini golf genellikle plastik bir platformun üstüne yapay çimle ve yapay engellerle kaplanarak oluşmuş 2-5 metre uzunluğunda bir oyundur. Oyuncu burada engellere çarpmayarak ya da lehinde kullanarak en kısa atışta deliğe topu sokmaya çalışır.

Ailenizle bir pazar günü kahvaltınızı edip sonrasında golf oynayarak vakit geçirebileceğiniz mekanlar mevcut.

Mini Golf

Film

Golf hakkında film arıyorsanız Bagger Vance Efsanesi (The Legend of Bagger Vance) filmini mutlaka izlemelisiniz. Filmin oyuncu kadrosunda Will Smith, Matt Damon ve Charlize Theron yer alıyor.

Bir diğer film ise bir sezonda 4 büyük erkek golf şampiyonasını kazanan Bobby Jones’un hikayesinin anlatıldığı Bobby Jones Efsanesi (The Legend of Bobby Jones) filmi.

Golf hakkında biraz daha bilgi edinmek istiyorsanız dünya efsanesi Tiger Wood’un hayatını araştırabilirsiniz.

Golf Filmleri

Golf Modası

Soylu ve asillerden gelen bu eşsiz spor zamanla kendi içinde bir moda ikonu bile oluşturmuş. Özellikle deri eldivenler, polo t-shirt, şapka, kumaş şort ya da pantolon tercih edilen golfün kendisine ait bir tarzı olduğu kesin.

 Golf Giyim Stilleri

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.