En İyi Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

08 Mayıs 2018
En İyi Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Koşu ayakkabısı olmak için geliştirilmiş bir ayakkabı tercih edin

Teorik olarak yalın ayak ya da kundura ayakkabıyla da koşabilirsiniz ya da basketbol veya tenis için satın aldığınız bir ayakkabıyı da kullanabilirsiniz. Eğer arada sırada koşan biriyseniz bu tercihler yerinde olabilir. Ancak bir spor olarak koşmayı planlıyorsanız, koşu için özel olarak geliştirilmiş kaliteli bir ayakkabı tercih etmek geleceğiniz için iyi bir yatırım olacaktır. Koşu; topuktan ayak parmak ucuna kadar ayağın çok spesifik yerlerine temas eden ve tekrarlayan bir spor biçimidir. Doğru ayakkabıların doğru kavrama şekilleri ve seçenekleri olması şarttır. Bu özellikler koşu esnasında ayaklarınızın hava almasını sağlar ve daha uzun mesafeleri daha rahat bir şekilde koşmanıza fırsat verir. Diğer ayakkabıların neden tercih edilmeyeceğini saatlerce daha anlatabilirim ama lafı uzatmadan direk konuya dönecek olursam, eğer spor olarak koşu yapacaksanız ilk yapmanız gereken işlerden biri bir çift kaliteli koşu ayakkabısı almak olmalıdır.

Pahalı bir koşu ayakkabısı istiyorsanız iyi koşu ayakkabısı için çok para ödemenize gerek yok

Sektörün pazarlama boyutuna girecek olursak, test ve arge maliyetlerinin çok yüksek bir gider kalemi olması koşu ayakkabı fiyatlarını biraz artırmaktadır. Buna rağmen hala ucuz fiyata koşu ayakkabısı bulmak mümkün. Ayakkabının tabanında kullanılan iyi bir köpük ve yastıklama malzemesi ayakkabının daha uzun süre yıpranmadan kullanılmasına olacak verir. Üst kısmın kaliteli malzemeden üretilmiş olması ayağınızın koşarken daha rahat esnemesine ve rahatça koşmanızı kolaylaştıran bir etmendir. Bu gibi küçük detaylar eklendiğinde koşu ayakkabı fiyatları da ister istemez artış göstermektedir. Yukarıda anlattığımız özellikleri tercih edecekseniz -ki eğer koşuyu bir spor olarak yapmayı planlıyorsanız bu şarttır-, bütçenizi fazla yormadan ortalama fiyatlı bir ayakkabı tercih etmeniz iyi olacaktır. Çok ucuz bir ayakkabı alıp koşmaktan sıkılmanızı istemeyiz.

Koşu ayakkabısında bulunması gereken en önemli şey nedir?

Siz hiç çok küçük, çok büyük, çok geniş ya da dar bir ayakkabı ile koştunuz mu? Koşarken buna benzer bir durumla baş başa kalmak oldukça can sıkıcı ve tehlikeli olurdu.

Size uygun koşu ayakkabı seçmenize yarayacak bazı ipuçları

  • Ayakkabıyı giydiğinizde topuğunuzun tam oturduğundan emin olun. Ayakkabıyı denerken her zaman bağcıklarını bağlayarak test edin. Bağcıklarını bağlamadan yaptığınız testler sizi yanlış bir yönlendirme içine sokabilir.
  • Koşu ayakkabısı seçerken ayakkabının büyük parmağın üzerinde yarım santim kadar boşluk olmasına özen gösterin. Koşu esnasında ayaklarınız şişeceği için biraz yer olması sizin avantajınıza olur.
  • Ayakkabıyı giydikten sonra bağcıklarını sonuna kadar sıkın. Bu esnada ayağınız çok rahatsız bir durumda kalmamalıdır. Koşarak de ayakkabıyı sıkacağınız için testinizi bağcıkları bağlayarak yapın.

 

  • Nefes alabilen bir ayakkabı tercih edin. Çoğu koşu ayakkabısı ayağınızın nefes almasını sağlamak için üst malzemesini örgüden imal ederek bunu sağlamaktadır. Ancak nefes alma durumunu sizin koşu yapacağınız arazi ile eşleştirmeniz gerekmektedir. Eğer soğuk ve yağmurlu kış günlerinde koşacaksanız, daha az nefes alabilen bir ayakkabı sizi soğuktan koruyarak daha iyi olabilir. Yaz aylarında İzmir sıcağında koşuyorsanız bu ayakkabı ile ayaklarınız terleyip size rahatsızlık verecektir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.