Formula 1 2022 Sezonu Başlıyor!

22 Şubat 2022
Formula 1 2022 Sezonu Başlıyor!

Formula 1 severler için geri sayımda kısa bir süre kaldı. İnanılmaz bir Verstappen vs Hamilton rekabetiyle biten 2021’in ardından yeni takvim belirlendi, takımlar araçlarını hazırladı ve herkes heyecanla 20 Mart 2022’yi bekliyor.

2022 yılı için FIA, rekabetin daha adil olması ve yarışın daha çekişmeli geçmesi için bazı kurallarda ve araç geliştirmelerinde değişikliğe gitmeye karar verdi. 2022 sezonu ile ilgili değişiklikler ve bizi bekleyenler neler hepsi Exxeselection Mag’de!

2022’de Yapılan Değişiklikler

2021 sezonu oldukça çekişmeli geçmişti. FIA yaşanan şaibeli olaylar, büyük takımların rekabeti azaltıp tekel şekilde uzun yıllar şampiyon olması ve ilk üç sıralamanın hep aynı takımlardan oluşması gibi problemleri ortadan kaldırmak istiyor. Bu yüzden de kapsamlı değişikliklere gidildi.

F1’de araç geliştirmeleri FIA gözetiminde yapılmakta. Takip edenler bilir ki 2020 yılında ciddi geliştirmeler yapılacaktı. Ancak salgın nedeniyle tüm geliştirmeler ileriki bir tarihe ertelendi. Durum böyle olunca planlanan tüm değişiklikler 2022 sezonu için geçerli olacak. FIA yaptığı açıklamada 2022 için en hızlı araç ve en yavaş araç arasındaki farkın neredeyse yarı yarıya inmesini bekliyor. Tabi bu durum büyük takımlar için dezavantaj olsa da orta sıra takımları ve seyirciler için harika bir şey.

Yarış Direktörü

2019’da yarış direktörü olan Charlie Whiting ölümü sonrası Michael Masi yarış direktörlüğü koltuğuna geçmişti. Ancak özellikle son yarışta şaibeli kararlar aldığı gerekçesiyle FIA soruşturma başlatıp Masi’yi görevden aldı. Yerine ise Eduardo Freitas ve Niels Wittich getirildi. Ayrıca sanal sistem pistin tamamen dışında bir merkezden çalıştırılacak.

Aerodinami ve Kirli Hava

Red-Bull Race Car

Özellikle aerodinami alanında ciddi değişiklikler bu sene mevcut. Araçların kendi hava koridorlarını sağlaması ve yüzey alanlarının düşürülmesi ile ilgili güncellemelere gidildi. Aerodinamiği sekteye uğratan bargeboardlar ortadan kaldırılacak. Ön kanat, burun ve uç plakalar geçtiğimiz senelere göre daha sivri ve hava akışını kesmeyi planlayarak tasarlandı. Arka kanatlar ise daha yüksek bir yere monte edilecek.

Yapılan aerodinamikler güncellemelerin haftalık sayısı daha aza indirilecek.

Sürücüler için en büyük sorunlardan biri öndeki arabaların yere basma kuvveti uygularken arkadaki sürücülere verdiği kirli hava. Çok minimal olduğu düşünülse de pilotlar için büyük bir sorun teşkil ediyor ve arkadaki araçların yere basma kuvvetlerini düşürüyor. Bu durumla ilgili FIA ek kısıtlamalar getireceğini açıkladı.

Güç Ünitesi

Maalesef güç ünitesi tedarikçileri sezon öncesinde 2022 de bulunacağı taahhütünü vermediği için bu sene güç ünitelerinde bir değişiklik söz konusu değil.

Lastikler

Bu seneki en güzel değişiklik ise lastikler oldu. 13 inç seviyesinden 18 inçe yükselen tekerlekler rekabetin bu sene iyice artmasına olanak tanıyor.

Ayrıca FIA’nın yeni aldığı karar ile birlikte pilotlar yarışa istedikleri lastiklerle başlayabilecekler.

Sprint

F1 Sprint

2022 yılında sprint yarışları 3 adet yapılacak. Sprintlerin yapılacağı pistler Emilia Romagna, Avusturya ve Brezilya olarak belirlendi.

Geçen sene ilk üç sürücüye 1 ile 3 puan arasında puan veriliyorken bu sene 8 sürücüye 1 ile 8 arasında puanlar verilecek.

Yarış Tamamlanmama Koşulları

2022 yılından itibaren sürücülerin puan alması için liderin en az 2 tur güvenlik aracı olmadan turlaması gerekecek.

2 tur ile toplam yarışın %25'i arasında tur atıldıysa sadece ilk 5 sürücü sırasıyla 6-4-3-2-1 puan,

Yarışın %25'i ile %50'si arasında tur atıldıysa ilk 9 sürücü sırasıyla 13-10-8-6-5-4-3-2-1 puan,

%50 ile %75 arasında tur atıldıysa ilk 10 pilot sırasıyla 19-14-12-9-8-6-5-3-2-1 puan alacak.

Eğer yarışın %75'inden fazlası ise sürücüler tam puan alacak.

2022 Grand Prix Takvimi

2022 yılında toplamda 23 yarış gerçekleşecek. 20 Martta Bahreyn’de başlayacak olan sezon 20 Kasım’da Abu Dabi’de sona erecek.

Grand Prix takvimi:

2022 F1 Yarış Takvimi

 

2022 Formula 1’de Türkiye Yer Alacak Mı?

2022 takviminde maalesef İstanbul Grand Prix’e yer verilmedi. Ancak 2020 ve 2021 yıllarında İstanbul Grand Prix pandemi sebebiyle iptal olan pistler yerine görev yapmıştı. Tekrar böyle bir durum yaşanması durumunda İstanbul Grand Prix pole pozisyonunda olduğunu açıkladı.

 

Yarışacak Takımlar ve Pilotlar

Formula 1 2022 sezonunda yarışacak olan takımlar ve pilotlar şu şekilde:

F1 2022 Takımlar ve Pilotlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.